Register Arama Bugünkü Mesajlar Tüm Forumu Okundu Say

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 17 Jul 2018, 21:44
TTayfun's Avatar
TTayfun Yönetici
lisansdevir founder
TTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant futureTTayfun has a brilliant future
 
Kayıt Tarihi: Nov 2017
Gerçek Ad: Tayfun T.
Tasarım: Kırmızı İçki,Wide
Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur?

Eski dönemlerde bir hediye gibi verilen Truva Atı, içinde yunan askerlerini bulundurarak düşman askerlerine bir tuzaktı. Bilgisayar içinde yine Truva Atı olarak adlandırılan programlarda faydalı gibi görünmektedir ancak içi bilgisayarınıza zarar vermeyi amaçlamaktadır. Mitolojideki olaya benzerliği ile bu isimle adlandırıldığı söylenmektedir.

Birkaç sene öncesine kadar trojanın bilgisayarlar arası e-posta yoluyla etkileşim halde olduğu bilinse de, günümüzde artık bu çok yaygınlaşmış görünüyor. MSN üzerinden arkadaşınızdan aldığınız bir şarkı veya resmin içinde, internetten indirdiğiniz her hangi bir program içinde Truva atı yani trojan bulanabilir.

Peki, bu trojanlar bilgisayarınıza ne denli zararlar verir?

C klasöründeki sistem dosyalarına yerleşen trojanlar, bilgisayarınızın yavaşlamasını ve uzaktan kontrol edilmesine sebep olabilir.

Günümüzde gelişen trojanlar keylogger denilen bilgileri karşıya aktarma yazılımı ile özel hayatınıza kadar her şey karşı tarafın ele geçebilmektedir. Ve yine şunu da belirtmeliyiz ki keylogger, trojanları Anti-Virüs programları tamamını bilgisayarınızdan temizleyememektedir. Bunun kesin çözümü işletim sisteminizi yenilen kurmaktadır. Bilgisayarınıza yerleşen keylogger ve trojanlar, karşı tarafa klavyenizde yapılan tüm hareketleri, tüm yazışmaları, internette dolaştığınız sayfaları, arama motorlarında aradığınız kelimeleri, banka hesap bilgilerinizi, online olarak sohbet ederken yazıştıklarınızı, dinleyen şarkıya kadar her şeyi karşıya aktarabilme gücündedir.

Günümüzde daha da tehlikeli olduğunu ifade ettiğimiz bu kötü yazılımlar, internetten indirdiğiniz işinize yarayacak bir programın içinde de gizleniyor olabilir. Bunun için indirdiğiniz her programı kullandığınız Anti-Virüs programı ile önceden taramalısınız. İnternette her farklı sayfadan program indirmemeye ve program hakkında yapılan yorumlara da göz atabilirsiniz.

UYARI: Makalem, izinsiz paylaşılamaz.
Tayfun.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Şunları Yapabilirsin
Yeni Konu Açmak
Konuya Cevap Yazmak
Eklenti Eklemek
Düzenleme Yapabilmek

Forum Atla


LD'de Yeni misin? Yardıma mı ihtiyacın var?

All times are GMT +3. The time now is 09:47.

Tasarım Özelliği | Genişlik: Geniş Renk: Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur? Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur? Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur? Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur? Trojan Truva Atı Nedir Nasıl Korunulur?